Rekuperacja

OFERYJEMY USŁUGI: MONTAŻ / SERWIS / ARANŻACJA / SPRZEDAŻ

Przejdź do:

Rekuperacja

Rekuperatory, czyli przeponowe wymienniki ciepła Stosowane są dziś powszechnie jako skuteczny sposób zmniejszania kosztów ogrzewania oraz zwiększania efektywności systemów wentylacyjnych. I choć obecnie urządzenia te są po prostu modne, to ich historia jest bardzo długa, a sama idea rekuperacji sięga starożytnych Chin, gdzie przewody wentylacyjne prowadzono w pobliżu przewodów grzewczych i kominów, aby wstępnie ogrzewać doprowadzane powietrze. Sprawność tej techniki była oczywiście niewielka w porównaniu z obecnie stosowanymi systemami, których ideę opracowano z dość dużą szczegółowością po I Wojnie Światowej.

Rekuperatory dziś to dość skomplikowane pod względem konstrukcyjnym urządzenia, choć zasada ich działania jest bardzo prosta. Chodzi o to, aby powietrze usuwane z pomieszczeń w jak największym stopniu wychłodzić, przekazując jego energię termiczną powietrzu doprowadzanemu. W zależności od technologii dzieje się to albo w obiegu z czynnikiem pośrednim, albo na przegrodzie płytowej, przy czym w każdym z tych typów urządzeń wyróżnia się kilka podtypów o dość istotnych różnicach w budowie. W praktyce jednak techniki te stosuje się w innych przypadkach przede wszystkim dlatego, że różnią się one kosztami eksploatacyjnymi oraz wydajnością. Choć teoretycznie im ta ostatnia wyższa, tym lepiej, to jeśli koszt zakupu i montażu skuteczniejszych rekuperatorów jest zbyt wysoki, to ze względów ekonomicznych czasem sięga się po mniej wydajne technologie.

Dziś stosowanie rekuperatorów jest niekiedy obowiązkowe. Dotyczy to przede wszystkim dużych budynków (o kubaturze 20 m3 na osobę i zaprojektowanych z myślą o użytkowaniu przez 100 lub więcej osób) albo budynków o bardzo wydajnych systemach wentylacji (powyżej 500 m3 w ciągu godziny). Poza tym jednak inwestorzy i deweloperzy często stosują rekuperatory również w mniejszych budynkach, a to dlatego, że możliwość odzyskania do 95% ciepła z usuwanego powietrza przekłada się w wyraźny sposób na koszty eksploatacyjne budynku. Co ciekawe, rekuperacja jest w powszechnej świadomością techniką lepiej sprawdzającą się w budynkach przemysłowych, np. halach produkcyjnych lub magazynach, niż w budownictwie mieszkalnym. To o tyle dziwne, że do tej pory bardzo często uznawano, że w tego rodzaju wnętrzach utrzymanie temperatury poniżej zalecanej nie jest szczególnym błędem. Okazuje się jednak, że proste porównanie wydajności linii produkcyjnych (także tych zautomatyzowanych) oraz strat spowodowanych przez niewłaściwą temperaturę w halach magazynowych z potencjalnymi wynikami osiąganymi po zastosowaniu rekuperacji, bardzo silnie działa na wyobraźnię. Niebezzasadnie zresztą, bo prowadzone regularnie od kilku lat badania potwierdzają, że choć sama instalacja rekuperacji tania nie jest, to okres amortyzacji nie jest tak długi, jak by się mogło wydawać i inwestycja taka po prostu jest opłacalna.

Profesjonalna i niezawodna rekuperacja – Łódź i okolice

Zastanawiasz się, dlaczego powinieneś zainwestować w profesjonalne rekuperatory? Łódź, jak każde miasto wojewódzkie, wymaga od przedsiębiorców prowadzących działalność na tym obszarze dużych nakładów finansowych. Dlatego też powinieneś szukać skutecznej drogi do optymalizacji kosztów. To nie jedyne zalety, jakie daje wentylacja mechaniczna. Łódź od wielu lat zmaga się z problemem smogu. Efektywna filtracja powietrza wyraźnie poprawi jego jakość i ochroni Twoich pracowników przed zanieczyszczeniami.

Porównując popularność rozwiązań takich jak rekuperacja, łódzkie jest jednym z czołowych województw, gdzie wykorzystywane są przeponowe wymienniki ciepła.

Jesteś świadomy korzyści, jakie może przynieść Twojej firmie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła? Łódź i Aleksandrów Łódzki to lokalizacje, w których znajdziesz biura naszej firmy. Specjaliści Akma-Tech przygotują dla Ciebie projekt i kosztorys inwestycji. Wykonamy również profesjonalny montaż rekuperacji. Łódź to miasto, w którym możemy pochwalić się długą listą realizacji. Skorzystaj z naszego doświadczenia i zrób kolejny krok w kierunku optymalizacji kosztów w firmie.