Blog

KILKA SŁÓW O KURTYNIE POWIETRZNEJ

Witajcie!!!

Dziś parę słów o kurtynach powietrznych.

Co to takiego?
Kurtyna, to takie zmyślne urządzenie, które stosuje się w obiektach użyteczności publicznej, w celu stworzenia bariery dla napływającego powietrza.
Jest to taki duży „coś”, który wisi nad drzwiami lub po bokach, a mówi nam o tym §63 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U. z 2015 roku, poz. 1422) – „Wejście z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza, przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej (…)”.
Rozporządzenie mówi o powietrzu chłodnym, ale bardzo często stosuje się kurtyny w sytuacjach gdzie chcemy zapobiec napływowi ciepłego powietrza, np. w chłodniach.
Skoro podstawy prawne mamy już za sobą, to teraz troszkę wiedzy praktycznej, czyli gdzie, jaka i czemu taka duża 🙂
Na pewno każdy z Was miał styczność z kurtyną powietrzną i nawet o tym nie wie. Przypomnijcie sobie sytuację, gdy tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w ferworze zakupów i szukania tych wymarzonych prezentów dla Waszych bliskich, biegacie wraz z setkami innych ludzi od centrum handlowego, do galerii miejskiej i z powrotem…
Zmęczeni, zrezygnowani i przemarznięci do ostatniej cebulki włosa, bo akurat tego dnia Ten „na górze” miał wspaniałe poczucie humoru i postanowił postraszyć dziesięciostopniowym mrozem. Wchodzicie w drzwi kolejnego centrum handlowego i spływa na Was jakże upragniony i przyjemny podmuch ciepłego powietrza. Założę się, że niejedno z Was choć przez chwilę w takiej sytuacji pomyślało sobie… „Nigdzie nie idę, zostaję tu, jest tak błogo…” Moi drodzy, to niebiańsko przyjemne doświadczenie, to nic innego jak właśnie efekt działania tego „cosia” zwanego kurtyną powietrzną 🙂
Swoją drogą, ktoś miał łeb, żeby wymyślić takie urządzenie i na pewno każda „zmarzlina” (w tym ja i to plasująca się w ścisłej czołówce) doceni ten wynalazek.

No dobrze, pogadałam sobie, ale czas wracać do tematu.

Kurtyna – urządzenie montowane nad drzwiami – poziome, ale to już wiecie, albo po bokach drzwi – pionowe i rzadziej spotykane, oraz nawiew powietrza od dołu do góry – czyli potocznie mówiąc „Marilyn Monroe”. Tak jak wspominałam kurtyny montujemy w miejscach przeznaczonych na pobyt ludzi o dużym natężeniu ruchu. Gdzie najczęściej? Galerie handlowe, hale fabryczne, warsztaty itp.
Przedstawię Wam podział kurtyn ze względu na zastosowanie i rodzaj przepływu powietrza:

  • z ogrzewaniem powietrza wewnętrznego;
  • bez ogrzewania powietrza wewnętrznego;
  • kombinowane z powietrzem wewnętrznym;
  • bez ogrzewania powietrza zewnętrznego;
  • dla pomieszczeń chłodniczych;
  • dla bram z długim pasażem;
  • dla procesów technologicznych.

Fajnie, ale…
Jak dobrać kurtynę?

Po pierwsze primo!

Należy zastanowić się jaką kurtynę potrzebujesz. Czy będzie to kurtyna elektryczna, czy może z nagrzewnicą wodną, ciepła czy zimna…
Duży wybór… i co teraz?
Objaśniam.

Jeśli potrzebujesz podgrzać powietrze masz do wyboru kurtynę z nagrzewnicą elektryczną lub wodną. W pierwszym przypadku, w zależności od mocy nagrzewnicy, będą to urządzenia jedno lub trzy fazowe. Jeśli zdecydujesz się na nagrzewnicę wodną – trzeba będzie pomyśleć jak ją zasilić. Nic prostszego, „wpinamy” się do instalacji c.o., lub c.t. i po krzyku.
„C.O. – centralne ogrzewanie, ale co to, to całe c.t.?”
C.T. – ciepło technologicznie czyli to samo co c.o. tyle że brzmi mądrzej i doprowadza czynnik nie do grzejników, a do urządzeń typu nagrzewnice wodne. Zagadka rozwiązana.

Należy wybrać kurtynę dostosowaną do szerokości i wysokości otworu – drzwiowego/bramy, tak, aby prędkość powietrza nawiewanego przez kurtynę przy podłodze osiągała prędkość rzędu 2 – 3 m/s gdy mamy do czynienia z bramami i drzwiami o wysokości do 2,5 m. Gdy otwór jest większy (wyższy) musimy dobrać kurtynę tak, aby zachować prędkość 3 – 4 m/s na wysokości 1 [m] nad powierzchnią posadzki.

Szerokość kurtyny. Nie może być ani za krótka, ani za długa. Najczęściej spotkane długości to 1m, 1,5m i 2m. Ok. a co w przypadku gdy drzwi/brama są szersze? Wtedy należy zestawić dwie, lub więcej urządzeń, tak aby obejmowały one swoją długością cały otwór.

Po drugie primo!

Jeśli zdecydowaliście się, że nie chcecie płacić dodatkowo za prąd, tylko wykorzystacie instalację c.o., to:

Należy zapewnić wymagane natężenie przepływu czynnika. Znów coś, co brzmi mądrze, a nie koniecznie zrozumiale.
Tłumaczę.
Natężenie przepływu – [m3/s] – czyli miara ilości czynnika przepływającego przez dany przekrój w jednostce czasu.

Urządzenie dobrać trzeba uwzględniając temperaturę pracy czynnika, np.: instalacja c.o. pracuje nam na czynniku o temperaturze 70/50⁰C lub 90/70⁰C, to na takie parametry pracy należy dobrać kurtynę.

Nie zaleca się podłączenia kurtyny w miejscu innym niż przy samym kotle/piecu w połączeniu równoległym do istniejącego już odbiornika ciepła. Uproszczony schemat poniżej.

schemat1
Podłączenie równoległe.

Po trzecie primo!

Możliwość nastawienia kąta nawiewu:

Kurtyna powinna nawiewać powietrze w kierunku linii wyznaczonej przez płaszczyznę drzwi.

Rozkład powietrza
Rozkład powietrza

Jeśli Wasze drzwi/brany otwierane są do góry, montaż kurtyny poziomej mija się z celem. Należy w takim przypadku zastosować kurtyny powietrzne pionowe, montowane po bokach otworu drzwiowego, w zestawieniu dwóch – trzech urządzeń, tak aby strumień powietrza pokrył całą wysokość.

kurtyna boczna
Kurtyna boczna

Zawsze można ustawić lamele nagrzewnicy ręcznie  🙂

Już co nieco Wiecie o kurtynach i doborze, więc teraz kilo informacji o automatyce.

  1. Sterownik
  2. Stycznik
  3. Termostat pomieszczeniowy
  4. Ciągła praca
  5. Układ przeciwzamrożeniowy.

Ad1) Sterownik ścienny / pilot – umożliwia Wam ręczne uruchamianie kurtyny powietrznej według indywidualnych potrzeb, ale nie tylko. Możecie także zmienić parametry pracy kurtyny tj. wydajność nawiewu, oraz temperaturę nawiewanego powietrza.
Ad2) Stycznik drzwiowy – będzie sprawdzał się wtedy, gdy drzwi/brama nie są otwierane zbyt często. Jak to działa? Bardzo prosto. Gdy drzwi są zamknięte, a obwód stycznika zwarty kurtyna dostaje stygnął, że nie musi pracować. Gdy drzwi zostaną otwarte, a obwód się „otworzy”, zostaje wysterowany sygnał który załącza kurtynę. Ot cała filozofia.
Ad3) Termostat pomieszczeniowy – taki czujniczek, który nie dość że „mówi” kurtynie kiedy ma się włączyć i kiedy wyłączyć. Stosuje się go głównie w przypadku kurtyn o nagrzewnicach wodnych o dużej mocy grzewczej. Ale to nie koniec magii tego czujnika. Gdy na zasilaniu zamontujemy zawór elektromagnetyczny z siłownikiem i podepniemy do niego Nasz czujnik, będzie on sterował strumieniem przepływającego czynnika zmniejszając, zwiększając, zamykając lub otwierając zawór regulacyjny.
Ad4) Ciągła praca – w przypadku odwrotnym do opisanego powyżej, czyli jeśli drzwi/brama otwierane są z dużą częstotliwością należy pomyśleć nad uruchomienie kurtyny w trybie pracy ciągłej. Naprzemienne włączanie się i wyłączanie wentylatorów i nagrzewnic urządzenia może spowodować szybsze wyeksploatowanie się tychże elementów. Ale to nie jedyny mankament. Wiąże się to także z dyskomfortem akustycznym, a przede wszystkim obniża skuteczną pracę kurtyny.
Ad5) Układ przeciwzamrożeniowy – zalecany w przypadku pracy kurtyny z nagrzewnicą wodną na powietrzu o temperaturze poniżej 0⁰C, lub urządzenia które pracuje w przestojach i jest znacząco narażone na negatywny wpływ temperatury – zamarznięcie czynnika w nagrzewnicy co może doprowadzić do jej „rozsadzenia” (zamarzająca woda zwiększa swoją objętość).

No i na koniec moim mili rzecz chyba najważniejsza…

KONSERWACJA!!!
Jak każde urządzenie tak i kurtynę powietrzną należy konserwować. Serwis – tak samo jak w przypadku klimatyzacji. Dodatkowo, jeśli zdecydowaliście się na nagrzewnice wodną, to należy pamiętać o czyszczeniu filtrów zamontowanych na elementach transportujących czynnik.
The end!
Jeśli macie jakieś pytanie lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z nami.
507 507 608
biuro@akma-tech.pl
Pozdrawiam serdecznie,
G.H.C.