Blog

Montaż rekuperacji – najczęściej popełniane błędy

Wentylacja mechaniczna pozwala skutecznie odzyskać energię cieplną z wyciąganego ogrzanego powietrza za pomocą rekuperatora. To idealny sposób na zapewnienie optymalnej ilości świeżego powietrza przy jednoczesnym usunięciu zanieczyszczonego, które zawiera duże ilości dwutlenku węgla. Warunkiem sprawnego działania systemu jest jednak prawidłowy montaż rekuperacji. Tymczasem wiele osób stara się przeprowadzić całą operację samodzielnie. Niestety z bardzo różnymi skutkami.

Częstym błędem podczas montażu rekuperacji jest brak projektu. Plan działania powinien uwzględniać przede wszystkim moc montowanego urządzenia,  trasę rozprowadzenia kanałów oraz dobór średnic dostosowany do ilości transportowanego powietrza. Wymaga to wiedzy i doświadczenia, której zwykły Kowalski po prostu nie ma. Dzięki profesjonalnym wyliczeniom dużo łatwiej jest dobrać rekuperatory, które zapewnią optymalną wymianę powietrza przy relatywnie niskim zużyciu energii. Odpowiednio dobrane średnice przewodów pozwolą zachować „ciszę” podczas pracy i zapobiegną „świszczeniu” w kanałach.

Warto pamiętać, że sam projekt nie gwarantuje jeszcze prawidłowego działania rekuperacji. Wiele osób w trakcie realizacji prac pozwala sobie na odstępstwa od pierwotnych założeń. Co jest tego powodem? Przede wszystkim kwestie finansowe. Niestety pozorna oszczędność kończy się zazwyczaj zwiększeniem oporów przepływu powietrza i obniżeniem wydajności wentylacji mechanicznej. Cięcie kosztów podnosi wydatki związane z użytkowaniem.

Błędy techniczne podczas montażu wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie może działać prawidłowo przy założeniu niewłaściwych kanałów. Jest to dosyć częsty błąd. Bardzo ważny jest rodzaj oraz izolacja. Rekuperatory do wydajnej pracy potrzebują sztywnych rur o gładkiej powierzchni wewnętrznej. Zastosowanie elastycznych przewodów na całej długości jest oczywistym błędem – takie użycie  jest dozwolone tylko na końcowych odcinkach kanałów tuż przed kratką / anemostatem.  Ponadto brak izolacji termicznej na kanałach w miejscach nieogrzewanych zmienia temperaturę powietrza przepływającego przez przewód. W takim przypadku odzysk ciepła na wymienniku rekuperatora jest niższy/wyższy niż wskazują na to dane katalogowe. Może to powodować wykraplanie się wody w kanale i np. zalać sufit.

Dużym błędem wynikającym z niewiedzy jest zaburzony przepływ między pomieszczeniami. Brak kratek oraz specjalnych podcięć w drzwiach uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza. Przypomnijmy, że pomieszczenia dzielimy na „czyste” są to np. pokoje i „brudne” np. łazienka, kuchnia. Do pomieszczeń czystych nawiewamy a pomieszczeniami brudnymi wyciągamy powietrze. Bez zachowania przepływu wentylacja mechaniczna nie będzie działać poprawnie.

Dlatego powtarzamy wszystkim naszym klientom, że samodzielny montaż rekuperacji to duże ryzyko. Lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może być opłacalna pod warunkiem fachowego doboru urządzeń oraz wszystkich podzespołów. Montaż rekuperacji składa się z wielu etapów. Pierwszym jest rozprowadzenie instalacji we wszystkich pomieszczeniach, a ostatnim podłączenie centrali wentylacyjnej. Liczba błędów, jakie można popełnić po drodze, jest ogromna. Czy gra jest warta świeczki? Z naszej perspektywy NIE!